Rozhodni se!

10. září 2015 v 16:07 | Kuro Ai |  Psychoanalitika
Motto: Jsem strašpytel, když mám své chování vysvětlovat někomu, kdo ho nechce pochopit.Život je ve své kruté podstatě fér. No, jak se to vezme… jsou lidi, kterým ty "nefér" věci prostě spadnou do klína. Ale můžou za to oni, když pouze chytali příležitost? A můžou za to lidi, kteří jim tu příležitost hodili?

Některým lidem naopak ty "nefér" věci stojí za to, aby na nich nějakou dobu dřeli a snažili se. Někdo víc a jiný míň - to je asi jediná "nefér" věc na tomhle světě.

V jednom z mých 17 rozepsaných psychoanalytických článků je onen věnující se talentu, který jsem vždycky považovala za jedinou "nefér" věc mezi lidmi; i když jste si nejspíš všimli, že tohle slovíčko příliš nemusím. Protože co to znamená? Jen tak ze zvědavosti jsem to hodila do významového slovníku na googlu a tam mi to nic nenašlo - v tom slovenském mi to našlo výrazy: "nečestný a zlý".
Copak je člověk, který se narodí do bohaté rodiny nečestný? Je držitel Nobelovy ceny zlý? Může být, nemusí, to záleží člověk od člověka, stejně tak jako život, který žijeme, záleží na nás.

Lidi jsou silně zvyklí odsuzovat, zavrhovat, zaslepeně pozorovat okruh kolem sebe a v nejlepším si hrát na cizím písečku, aby si na svém nezničili bábovičky. Život je fér, jen lidi se k němu staví nefér. Jsou zvyklí litovat se a závidět okolí. Uznávám, že já se taky často lituji, ale i přesto se nepřestávám snažit v tom, co dělám. Znám spoustu lidí, kteří to dělají stejně - a těm jako jediným občas závidím. Proč bych to všechno dělala, když jsem to teď tak hanila?
Spousta lidí, teď má pocit, že jsou "jiní", "originální". Permanentně si libují v různých hláškách, ve kterých se celý vidí (ale už nevidí, kolik lidí to lajkuje s nimi), o jedinečnosti, trhlosti, jak jsou směšní, super, romantici, věrní, blah, blah, blah… Stejné množství lidí má většinou pocit, že jsou ukřivdění, že život je kolem nich složitý a háže jim klacky pod nohy. Je to prostě póza nynější doby, které nejde lehce uniknout. Mrzí mě ovšem, když potkám lidi, kteří si stěžují na všechno již zmíněné, ale nesnaží se dosáhnout svých cílů. Tak proč si sakra stěžují, když se nehnou k tomu, co chtějí?

Ze života: Lidi, kteří se neučí, si stěžují na špatné známky - já se sice už dlouho pořádně neučila, ale nikdy jsem si nestěžovala, když jsem dostala čtyřku (pětku jsem měla snad jen ze sešitů, co jsem si nevedla a dvakrát v životě z matiky). Když jsem ovšem potřebovala, bez problémů jsem dostala jedničku podtrženou a slzy jsem též nepotřebovala. V podstatě v tomhle ohledu vím, co si můžu a nemůžu dovolit, a když nevím, tak to raději nepokouším. Ale kdybych to pokusila, bylo by snad nad slunce jasné, že by to pak byla jen moje, moje a pouze jedině moje chyba!
Bylo by to stejné, jako kdybyste rozlili mléko a místo utření ho, vysrkání ho, nebo rozťapkání všude po místnosti (vidíte, kolik máte možností i s mlékem?), jste si začali stěžovat, že stůl byl nakřivo a že to v podstatě je chyba STOLU, ne VAŠE! Věřili byste tomu, že stůl (v tomto případě život) může být tak neférový?

Dítě narozené do bohaté rodiny žije v dopadech rozhodnutí svých rodičů; nositel Nobelovky se může vytahovat dopadem jeho rozhodnutí si obhájit svůj názor; dítě, co právě přestalo být díky doktorátu na vysoké dítětem, může být pyšné na své rozhodnutí učit se… Život je fér, pokud i my v něm zůstaneme férově rozhodnutí pro věc, která je pro nás správná, kterou chceme, popřípadě i na kterou máme talent. A ti, kterým knedlíky padali do talíře chvíli neférově…no…mohl by snad člověk, který střední strávil na tahácích dostat doktorát, nebo přežít na trhu?
Většinou ne.
A pokud jo, tak buď musí mít hodně štěstí, nebo být nesmírně talentovaný.
A jak jsem řekla, talent, tak to je nejspíš jediná věc, která tenhle život činí "neférovým". Ale i ten se dá předřít, of course… Hlavně když se pro tak rozhodneme! :)
PS: Odkazy na original obrázky jako obvykle s kliknutím na ně :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Illumináti Illumináti | Web | 10. září 2015 v 16:36 | Reagovat

wow
           such hate
  much život
                      so fér
   very téma týdne

2 Kika Kika | E-mail | Web | 13. září 2015 v 19:02 | Reagovat

ta poslední věta mi připomněla jednoho učitele z angličtiny, který říkal, že talent je strašně přeceňovaná věc (a po zkušenostech musím říct, že měl pravdu, protože mnohdy je pak ještě lepší než člověk s talentem, stačí dřít)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama