RC: Mission: Impossible (1996)

5. září 2015 v 21:43 | Kuro Ai |  Recenze filmů
Akční, dobrodružný, thriller, špionážní
USA, 110 min
Režie: Brian de Palma
Scénář: David Koepp, Robert TowneKamera: Stephen H. Burum (...Dvojník, Zpověď královny střední školy...)
Hudba: Danny Elfman (Avengers: Age of ultron, Muži v černém 3...)


Na začátek jsem Vám jen chtěla představit produkci, aneb bez kterých byl film nemohl vzniknout a do závorek jsem napsala i jiné filmy, na kterých se daní lidé podíleli, abyste si výsledné dílo dokázali představit :)

Tak a teď se vrátíme sem, k počátkům Ethana Hunta ztvárněného Tomem Cruisem, když mu bylo pouhých třicet čtyři let. Zároveň do filmu vytvořeného krátce před mým narozením a v mém domácím prostředí - Praze. (Nejvíc mě pobavili čeští policisté, když na sebe křičeli česky a fakt, že tomu v zahraničí prostě nerozumí, kdežto mně to přišlo jako dabing v originálním filmu :D )

V Praze se na známých místech odehrává téměř celá první třetina filmu. Tudíž jsem hned na začátku zajásala a snažila se hledat místa, kde se to natáčelo, že bych se téměř po 20 letech od natočení proběhla placy, kterých se Tom Cruise dotkl, kde stál a dýchala vzduch, který už 2000x obkroužil zemi a zaplnil se hromadou jiných věcí, než je třeba jeho pot. Ať už to doopravdy udělám, nebo ne, poznala jsem spoustu míst a můžu říct jen jediné: "Páni, teď už vypadají zcela jinak!" Věděl jste někdo, že na příkopech byla autobusová zastávka (jen doufám, že už tam není a já se tu teď neztrapňuji :D )? Ale i přes známé prostředí a Toma Cruise v hlavní roli, mě při sledování filmu určité fakty zarážely. Nebylo to tak, že by film nebyl výsledkem super - to byl, ale nejednalo se o čistě dokonalou práci. A to i na rok 1996.


Samozřejmě, že se jedná o první nemožnou misi, ale na chvíli se mi ze začátku zdálo, že jsem si akorát pustila starou bondovku. Je pravda, že svými vymoženostmi dost možná předběhli dobu (další plusové body), ale na režii Braina de Palma (Dvojník, Zredigováno aj….), mě něco krapet zklamalo. Byl to fakt, jako by "něco", co se mi nepovedlo identifikovat, drželo kvalitu a potenciál celého snímku pevně na uzdě. Snad to bylo jen tou zápletkou.

Ta sama o sobě byla velmi dobře propracovaná. A to velmi, velmi dobře! Stále obdivuji scénáristy, kteří vyplodí něco takového (David Koepp se podílel i na tvorbě Spider-Mana a Taxíku) - i odhalování důležitých informací bylo správně kompozičně poddané. Ethan si uvědomil ani ne brzo, ani ne pozdě všechny detaily; ale to jak si je uvědomil, bylo tak matoucí, že jsem chvíli seděla, vrátila se asi 2x zpátky (možná to bylo i tím, že jsem to měla anglicky s anglickými titulky) a pak se jich musela zeptat, jestli jsem to dobře pochopila. Neodpověděli, ale v tu chvíli bych se nedivila, kdyby jo, jak jsem byla zmatená.

Celkově bych ten film ohodnotila jako velmi nadprůměrný na svoji dobu. A určitě doporučovala se podívat! I smrtelně nebezpečné (i smrtelně nebezpečně sexy - věděli jste, že Tom dokáže být totálně nadčasově sexy i v hipster brejličkách?) scény tu byly víc pravděpodobné, než jsou teď v novějších filmech. Žádné skoky z autobusu padajícího ze srázu, pouze ty na helikoptéru v tunelu, ale i přes nepravděpodobnost obou skoků, se tenhle zdál reálnější. Ale to je nejspíše ovlivněno současnou technickou dispozicí.


Nekvalitní film s kvalitními a nenapodobitelnými scénami, promyšleným dějem a sexy charizmatickými herci všude, kam se člověk podívá.

Navíc mě jako typickou češku, milovnici piva, na konci nesmírně potěšil fakt, že své pivo vypil a heroidsky rychle, když ten jeho černý kámoš (nevím jméno, ale hraje ho Ving Rhames) měl ještě plný půllitr. A to, že musí chytit letadlo, taky poznal z toho, že se podíval na nebe…

A ještě mě potěšilo obsazení: Jon Voight, Jean Reno a Kristin Scott Thomas, které jsem tu ani nečekala :D
Ode mne dostává 75%, protože režie dělá hodně a ten "zadržený potenciál" prostě těch 25 procent někde vytratil.


Tak uvidíme, jak se povede dvojce :)
Let´s see
Vaše Kai <3
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 PandaGirl PandaGirl | E-mail | Web | 6. září 2015 v 12:49 | Reagovat

Mission impossible mám ráda. Hezky jsi to rozebrala. Nejvíc mě pobavilo, jak jsi popisovala, své vyhledávání míst, kde byl Tom :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama